Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

JESKYNĚ BALCARKA

    Jižně od Ostrova u Macochy, při východním okraji vápenců Moravského krasu, v jádru malebného skalního hřbetu Balcarova skála, je skryta půvabná krápníková jeskyně Balcarka. Na 700 m dlouhé podzemní trase je návštěvník okouzlen velkým bohatstvím krápníkové výzdoby, nevšedních tvarů a pestrých barev.
    Vstupní část byla známa od nepaměti. Již ve starší době kamenné sloužila jako útočiště člověka, o čemž svědčí nálezy šesti ohnišť, pazourkových nástrojů, výrobků ze sobích parohů a kostí čtvrtohorních zvířat. Další části jeskyně byly objevovány postupně ostrovskými občany v letech 1923-1948. V r.1925 byla jeskyně zpřístupněna a v r.1936 elektricky osvětlena.


Jeskyně Balcarka

    Jeskyně tvoří složitý systém. Rozkládá se ve dvou výškových úrovních, spojených mohutnými dómy a válcovitými komíny zvanými Rotundy. Na vzniku jeskyní se podílely vody Lopače a Krasovského potoka, jejichž ponory nyní leží při jižním úpatí Balcarovy skály, dále mohutné řícení, podmíněné tektonickým porušením vápencových souvrství, a také hluboké promrzání v dobách ledových. Pro získání plynulé prohlídkové trasy byly některé úseky spojeny průkopy. Hlavní část prohlídkové trasy tvoři dvě Rotundy s barevnými sintrovými kaskádami, spadajícími ze stěn a bohatou krápníkovou výzdobou stropů, dále Velký dóm a Dóm zkázy, které vznikly řícením vodorovně uložených vrstev vápenců, pod jejichž troskami leží stará krápníková výzdoba. Velký dóm dlouhý téměř 70 m představuje druhou největší zpřístupněnou podzemní prostoru Moravského krasu.
    Za nejpřitažlivější část jeskyně Balcarky je všeobecně považována Galerie s velice bohatou krápníkovou výzdobou, reprezentovanou především brčky a bílými stalaktity různých tvarů a délek. Obdobné bohatství krápníků nacházíme i v Přírodní chodbě, kde návštěvníky zaujmou především mohutné barevné sintrové kaskády, spadající z výšky 5 m po obou stranách úzké prohlídkové trasy a vodorovné stropy, ze kterých vyrůstají šňůry brček a průhledné stalaktity s bočními výrůstky. Zpřístupněný okruh konči jeskyní Popeluškou, jejíž krápníky a skalní stěny popelovitě šedé barvy daly jeskyni název. Dominantou této části je zakřivený stalaktit, zvaný Handžár. Mimořádná pestrost krápníkové výzdoby, bohaté archeologické a paleontologické nálezy, typicky vyvinuté povrchové tvary, význačné druhy květeny a malebnost krajiny v nejbližším okolí činí z jeskyně Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1. U které obce se nachází jeskyně Balcarka ?
2. Od kterého roku je jeskyně plně zpřístupněna ?
3. Jak se nazývá nejpřitažlivější část jeskyně ?
4. Které podzemní toky vytvořily jeskyni Balcarku ?
5. Přemýšlej. Proč se jeden z krápníků jmenuje Handžár ? Znáš význam tohoto slova ?


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.