Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

ZEMĚDĚLSTVÍ

    Hlavní plodinou, kterou zde dříve zemědělci pěstovali, bylo žito. Osívala se jím na podzim třetina orné půdy, na další třetině se pěstovaly jařiny - oves a len. Poslední třetina byla každoročně ladem a sloužila jako pastvina. Vypěstované obilí a len stačily pokrýt jen domácí potřebu obce. Přírůstek obyvatel nutil zemědělce pěstovat i další plodiny, takže přibyl ječmen, něco málo pšenice, hrachu a čočky, z okopanin brambory, řepa, cukrovka pro rájecký cukrovar, z krmiv vikev, jete a něco málo konopí. Přebytky vznikly u brambor a ječmene a ty se prodávaly na trzích v Boskovicích a překupníkům.
    Z dobytka rolníci pěstovali koně, krávy, ovce a prasata. Dobytek byl menšího vzrůstu, protože byl živen pastvou, kuchyňskými odpady a v zimě senem se slámou, což bylo málo výživné. Pastvu měl na starosti obecní pastýř, který bydlel v obecním domě - pastoušce. Ovocné stromy se nepěstovaly, jen kolem chalup rostlo několik třešní drobniček a švestek.


Pole na krasových plošinách

    Se zemědělskými produkty (výpěstky) souvisela i strava tehdejších obyvatel našeho regionu. Kolem roku 1840 se jedly především brambory, řepa, luštěniny. Pokrmy bývaly především moučné a mléčné, zřídka uzené vepřové maso. Obvyklým nápojem byla voda.
    V současné době obhospodařují zemědělskou půdu především zemědělská družstva, či z nich vzniklé společnosti (ZEMSPOL), podstatně se zvýšil oproti roku 1989 i počet zemědělců soukromě hospodařících. ZD Sloup se stará zhruba o 1700 ha orné půdy, významný je i podíl luk a pastvin. Luk mají 277 ha a pastvin 161 ha.
    Na polích sejí ozimou pšenici, žito ozimý i jarní ječmen, oves, řepku, hořčici, kukuřici na siláž, jetel červený, vojtěšku. Na semeno pěstují jílek jednolistý, jílek italský a kostřavu luční.


Tradičním odvětvím živočišné výroby je chov skotu

    Soukromí zemědělci sázejí pro vlastní potřebu většinou brambory a krmnou řepu.
    ZD dnes chová skot - telata do 6 měsíců, chovné jalovice, dojnice a býky, dále prasata, zhruba 400 ks ovcí a 20 koní.
    Nezřídka můžeme u soukromníků zahlédnout kozy a drůbež (slepice, husy, kachny, perličky), daří se i chovu králíků a holubů. V našem regionu pracují i chovatelské spolky (Sloup, Žďár), které pořádají výstavy i soutěže drobného hospodářského zvířectva.

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1.     Které plodiny mají v našem regionu již dlouholetou tradici?
2.     K čemu lidé dříve využívali koně a k čemu slouží dnes?
3.     Jaké druhy hospodářských zvířat můžeš obdivovat na výstavách drobných zvířat?


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.